رادیو حریم زن در بدخشان پس از ۶ ماه توقف، دوباره به فعالیت آغاز نمود

تلویزیون باغی: رادیو «حریم زن» پس از نزدیک به شش ماه توقف، روز گذشته (شنبه، ۹دلو) دوباره فعالیت‌اش را در شهر فیض‌آباد؛ مرکز ولایت بدخشان، از سر گرفت.

به گزارش خبرگزاری دولتی باختر، در مراسم بازگشایی این رادیو، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان گفت: «فعالیت رسانه‌هایی را که در مغایرت با شعایر دینی قرار نگیرند، می‌ستاید و همواره از آن حمایت می‌کند.»

پس از تسلط مجدد طالبان در افغانستان، شمارزیادی از رسانه‌ها تعطیل شده و روزنامه‌نگاران به ویژه خبرنگاران زن بیکار شده‌اند.

حدود چهار ماه قبل، فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران(آی‌اف‌جی) با انتشار گزارشی اعلام کرد از زمان روی کار آمدن طالبان در کابل و ولایات افغانستان تاکنون، فعالیت حدود ۱۵۳ رسانه در این کشور متوقف شده و زنان روزنامه‌نگار از کار محروم شده‌اند.

پایگاه اطلاع‌رسانی افغانستان‌تایمز نیز پیش‌تر گزارش داده‌بود که در فاصله یک‌ماه پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، «بیش از ۱۵۳ رسانه در ۲۰ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور فعالیت خود را متوقف کرده‌اند».

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز اعلام‌ کرده که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، ۴۰ درصد رسانه‌ها در این کشور بسته شده و ۸۰ درصد خبرنگاران زن شغل خود را از دست داده‌اند.

براساس گزارش این سازمان، از زمان تسلط طالبان تاکنون ۲۳۱ رسانه بسته شده و ۶۴۰۰ خبرنگار شغل خود را از دست داده‌اند.

حکومت طالبان می‌گوید رسانه‌ها باید در چارچوب قانونی‌که آن‌ها برای رسانه‌ها اعلام کرده‌اند «به گونه سالم و واقعی» فعالیت کنند.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی دولت طالبان اعلام کرده که رسانه‌ها باید در چارچوب «قانون رسانه‌ها» به گونه سالم فعالیت کنند.

طالبان قانون رسانه‌های افغانستان در حکومت قبلی را ملغی کرده و تنها چند دستورالعمل برای فعالیت رسانه‌ای، به ویژه ممنوعیت حضور زنان در سریال‌های تلویزیونی اعلام کرده‌اند که واکنش‌ها و نگرانی‌های زیادی را برانگیخته‌است.