کمال خرازی: تهران قصد مداخله در امور داخلی افغانستان را ندارد

تلویزیون باغی: کمال خرازی، ربیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفته است که تهران قصد مداخله در امور داخلی افغانستان را ندارد؛ ولی «طبعاً منافع مشروعی در این کشور دارد که باید تامین شود».

به گفته او، «امنیت مرزهای دو کشور، جلوگیری از نفوذ گروه‌های تروریستی و انتقال مواد مخدر به ایران، رعایت حقوق شیعیان و دیگر اقوام افغان، حفظ و گسترش زبان فارسی» از جمله منافع ایران است.

آقای خرازی گفته‌است که سیاست ایران در افغانستان بستگی کامل به رفتار طالبان دارد.

به گفته‌ او در صورتی که مسیر حرکت در افغانستان به سمت یک حکومت فراگیر، حفظ حقوق و امنیت همه اقوام، مقابله با تروریزم و اتخاذ سیاست حسن همجواری باشد، ایران آمادگی «همه گونه همکاری با دولت و ملت افغانستان را دارد».

ایران در گذشته روابط نزدیک با طالبان داشت، تاکنون حاکمیت «امارت اسلامی » را به رسمیت نشناخته است.

در همین حال روزنامه جمهوری اسلامی نزدیک به حکومت ایران گزارش داده است که “اطلاعات موجود نشان می‌دهند کمک‌های ارسالی جمهوری اسلامی ایران که گروه تروریستی طالبان آنها را دریافت می‌کند، طبق میل خود این گروه و درموارد خاص موردنظر آنها مصرف می‌شوند و به نیازمندان واقعی نمی‌رسند.”

ایران تا کنون چهار محموله کمک‌های انسان‌دوستانه شامل مواد غذایی، دارو، کپسول‌های اکسیژن و اقلام دیگر از طریق هوایی و زمینی به افغانستان فرستاده است.