ایران و روسیه برای تهیه نقشه راه همکاری ۲۰ ساله تلاش می‌کنند

تلویزیون باغی: رئیسان جمهور ایران و روسیه دستور تهیه و بررسی نقشه راه همکاری طولانی را داده و در این زمینه گفتگو کرده‌اند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خاجه ایران در مورد ملاقات ولایدیمر پوتین و ابراهیم رییسی؛ رییسان جمهور روسیه و ایران در مسکو جزئیات داده و گفته است که در این دیدار دو طرف در مورد همکاری بلند مدت گفتگو کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی آقای عبداللهیان که همراه آقای رئیسی به مسکو سفر کرده، در مصاحبه با صدا و سیمای ایران گفت: « رؤسای جمهور، وزاری خارجه را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه بیست‌ساله همکاری‌های بلندمدت اقدام کنند.»

وی افزود که با سرگئی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه، «در این خصوص و سایر موضوعات دیگر ملاقات دارم و برخی از مباحثی را که به فوریت باید توسط وزارت خارجه‌ی دو کشور پیگیری شود، با هم مرور خواهیم کرد تا برنامه‌ کاری را تعیین کنیم.»

آقای عبداللهیان در مورد این «نقشه راه» توضیح بیشتری نداده، اما دیدار رییسان جمهور دو کشور را گرم و صمیمی توصیف کرده است. او گفته است که پوتین و رئیسی « به رغم شرایط سخت کرونایی در روسیه و با رعایت پروتکل‌های صحی و مجموعه محدودیت‌هایی که وجود داشت، بیش‌از سه ساعت با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.»

او گفته است که رهبران دو کشور همه موضوعات مربوط به مناسبات دوجانبه را در عرصه‌های سیاسی و راهبردی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علم و فناوری، تجارت بخش خصوصی و موضوعات مورد علاقه دو طرف را مرور کردند.

حسین امیرعبداللهیان گفته است که روسیه از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای خوشنود است و افزود: “اکنون که حدود سه ماه از عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای می گذرد، یک ظرفیت بسیار بزرگی به شانگهای افزوده شده و از این نظر پوتین احساس خرسندی کردند و بر اهمیت نقش ایران تاکید داشتند.”

وزیر خارجه ایران در مورد «نقشه راه همکاری بیست ساله» با روسیه توضیحی نداد، اما اخیرا اعلام امضای توافقنامه بیست و پنجساله با چین واکنش‌های مختلفی را برانگیخته است.

این توافقنامه محرمانه است و به گفته مقامات ایرانی، دلیل آن خواست چین برای عدم انتشار محتوای آن هزچند دلیلی برای مخفیانه ماندن این توافقنامه ارائه نشده است.

همچنین معلوم نیست که کدام مقامات ایرانی در جریان این توافق قرار دارند هرچند افراد و رسانه‌های مختلف حکومتی آن را مورد ستایش قرار داده‌اند.