شکنجه فعالان در خوست به دلیل برافراشتن پرچم ملی از سوی طالبان

0
327

تلویزیون باغی: طالبان در ولایت خوست افغانستان برافراشتن پرچم ملی سه رنگ را ممنوع کرده اند. شماری از جوانان می‌گویند که به دلیل برافراشتن این پرچم از سوی طالبان بازداشت و لت و کوب شده اند.

مولوی محمد نبی عمری، والی طالبان در خوست سه روز پیش به مردم هشدار داده بود که پرچم ملی را از خانه‌ها، مغازه‌ها و موترهای خود بردارند، در غیر آن با متخلفین برخورد شدید و قانونی صورت می‌گیرد.

طالبان بعد از تصرف قدرت در افغانستان بر ساختمان‌های دولتی پرچم سیاه و سفید خود را برافراشته و پرچم ملی سه رنگ این کشور را برچیده اند.

تعدادی از جوانان که پس از هشدار والی خوست، بیرق ملی سه رنگ افغانستان را برافراشتند، می‌گوید از سوی طالبان بازداشت شدند و در بازداشت شکنجه و لت و کوب شده اند.

یکی از جوانان که موقتاً بازداشت شده بود، به دویچه وله گفت که او و تعدادی دیگر از جوانان به خاطر برافراشتن بیرق ملی بازداشت شدند و مورد لت و کوب و شکنجه قرار گرفتند.

این جوان که به دلایل امنیتی نخواست نامش را فاش کنیم، به دویچه وله گفت: «ما بیرق ملی را دوست داریم و به آن افتخار می‌کنیم، اما طالبان بعد از شکنجه از ما و دیگر جوانان تعهد گرفتند که دیگر بیرق ملی را در خانه، موتر و دکان‌ها بالا نکنیم و اگر کسی بعد از این  چنین اقدامی انجام داد، زندانی می‌شود.»

طالبان از بازداشت و لت و کوب فعالین مدنی و جوانان در ولایت خوست چیزی نمی‌گویند، ولی سه روز پیش برافراشتن پرچم ملی سه رنگ را ممنوع کرده و هشدار داده بودند که با متخلفین برخورد شدید می‌شود.

مولوی محمد نبی عمری، والی طالبان در خوست گفت که پرچم سه رنگ نماد «برده داری» است و کسانی که این پرچم را در خانه‌ها، دکان‌ها و موترهای خود نصب کنند، جای شان در زندان خواهد بود.

والی خوست گفت: «هرکس پرچم قدیمی را به خانه یا مغازه یا ماشینی آویزان کرد، لطفاً آن را بردارید. اگر کسی بعد از سه روز پرچم را پایین نیاورد، ما به شدت با او رفتار خواهیم کرد.»

یک فعال مدنی ولایت خوست در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود: «من پرچم ملی را بیشتر از خودم دوست دارم! این ارزش ملی ماست.»

یکی از اعضایی خانواده این فعال مدنی به دویچه وله گفت که او روز گذشته بازداشت شده است.

او افزود: «او جوان باهوشی است. او مردم را به درس خواندن تشویق می‌کند. او عاشق پرچم ملی است. او پرچم را با خود حمل می‌کند، ولی از سوی طالبان بازداشت شده است.»

این اظهارات طالبان در مورد پرچم ملی در خوست واکنش شدید بسیاری از افغان‌ها را برانگیخته است. طی سه روز گذشته کاربر افغان شبکه‌های مجازی تصاویری از پرچم ملی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده اند.

Leave a reply