طالبان دیشب چندین زن معترض را بازداشت کرده‌اند

0
208

تلویزیون باغی: براساس گزارش‌ها نیروهای طالبان شبانه بر خانه‌های زنان معترض در کابل هجوم برده و شماری از آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.

ویدیویی از تمنا زریاب پریانی، یکی از معترضان زن در شبکه‌های اجتماعی دست به دست ‌می‌شود که از هجوم طالبان به خانه‌اش فریاد می‌کشد.

او در این ویدیو می‌گوید که افراد طالبان پشت دروازه خانه‌اش آمده و به دنبال بازداشت او هستند.

خانم پریانی در این ویدیو می‌گوید: «کمک! طالبان آمده‌است خواهرهایم در خانه هستند.»

بر اساس گزارش‌ها افراد طالبان شب گذشته سه زن معترض را از خانه‌های‌شان بازداشت کرده و به مکان نامعلومی انتقال داده‌‌اند.

از سوی دیگر، رفیع جسور؛ همسر هدا هموش؛ یکی از زنان معترض در کابل در صفحه فیس‌بوک‌اش نوشته‌است که طالبان به همسر او حمله کرده و او را با رنجر زده‌اند.

او گفته‌است که همسرش از ناحیه پا آسیب دیده‌است.

پس از وضع محدودیت‌های طالبان در برابر زنان، شماری از زنان پیوسته از سیاست‌های طالبان انتقاد کرده و دست به اعتراض زده‌اند.

این زنان خواستار رفع محدودیت و تامین حقوق‌شان شده‌اند.

اما این اعتراضات همواره از سوی طالبان سرکوب شده‌است. به گفته معترضان، طالبان شماری از آن‌ها را در زمان اعتراض بازداشت کرده و شلاق زده‌اند.

در روزهای اخیر هم گزارش‌هایی از سرکوب اعتراضات زنان توسط طالبان با گاز اشک‌آور و اسپری مرچ به نشر رسید که مدافعان حقوق زن این رویکرد طالبان را نگران‌کننده خواندند.

به تازگی رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از وضعیت زنان افغانستان، از شورای امنیت این سازمان خواست که ناقضان حقوق بشر در افغانستان به‌ویژه آنانی را که زنان و کودکان را هدف قرار می‌دهند، مورد بازخواست قرار دهد.

دیده‌بان حقوق بشر نیز سرکوب خشونت‌آمیز زنان معترض را هشداردهنده خوانده‌است.

Leave a reply