سرپرست وزارت خارجه طالبان در راس یک هیات راهی ترکیه شد

تلویزیون باغی: مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه «امارت اسلامی» در رأس یک هیأت، راهی ترکیه شد.

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه «امارت اسلامی» در توییتی نوشته‌است که این هیات به دعوت مولود چاووش اوغلو؛ وزیر خارجه ترکیه عازم آنکارا شده‌است.

به گفته او، هیات طالبان در این سفر در مورد بهبود روابط، تجارت، کمک‌های بشردوستانه، مهاجرت و حمل و نقل هوایی با مقام‌های دولت ترکیه بحث خواهد کرد.

این در حالی است که مولود چاووش اوغلو؛ وزیر امور خارجه ترکیه، پیش‌تر از سفر خود و چند تن از وزرای خارجه دیگر کشورهای منطقه به کابل در آینده نزدیک خبر داده‌بود.

هنوز زمان دقیق سفر وزیر خارجه ترکیه و این‌که وزرای خارجه کدام کشورهای دیگر با او در این سفر همراه خواهند بود، معلوم نیست.

این دومین سفر هیأت رسمی طالبان بعد از حاکمیت‌شان بر افغانستان به کشورهای خارجی است. این هیأت قبلاً برای مذاکره با مقام‌های امریکایی به دوحه سفر کرد و در این مذاکرات خواستار آزادسازی پول‌های مسدودشده افغانستان شد.

امریکا اما اعلام کرده که در این مذاکرات درباره چگونگی خروج امن شهروندان امریکایی از افغانستان گفتگو شده‌است.

از طرف دیگر، ترکیه پس از تسلط طالبان بر افغانستان مواضع متفاوتی درباره وضعیت افغانستان داشته‌است. این کشور گفته که برای به رسمیت‌شناختن طالبان هنوز زود است؛ اما برای کمک‌های بشردوستانه اعلام آمادگی کرده‌است.

بحث پناهجویان و نگرانی از سرازیرشدن موجی از پناهجویان افغان به ترکیه، از دیگر مواردی بوده که ترکیه درباره آن سخن گفته‌است. رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهور ترکیه پیشتر گفته‌بود که ترکیه بیش از این ظرفیت پذیرش پناهجویان را ندارد.