رییس جمهور روسیه: تندروان از عراق و سوریه فعالانه وارد افغانستان می‌شوند

تلویزیون باغی: ولادیمیر پوتین؛ رییس‌جمهور روسیه می‌گوید که شماری زیاد از جنگجویان تندرو که تجربه جنگی دارند از عراق و سوریه به گونه فعال وارد افغانستان می‌شوند.

رییس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه، ۲۱ میزان در یک نشست مجازی با مقام‌های ارشد امنیتی کشور‌های عضو پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق وضعیت افغانستان را دشوار خوانده و گفته است که این نیروهای تندرو در سوریه و عراق در افغانستان منسجم می‌شوند.

آقای پوتین افزوده است که این گروه‌های تندرو در تلاش ایجاد بی ثباتی در کشورهای همسایه افغانستان هستند. به گفته او، احتمال دارد که این تندروان حتی گسترش مستقیم فعالیت خود را در کشور‌های همسایه‌ افغانستان آزمایش کنند.

رییس جمهور روسیه گفته است: «نمی‌توانیم رد کنیم که تروریست‌ها می توانند تلاش کنند تا وضعیت را در کشور‌های نزدیک منجمله کشور‌های مشترک المنافع بی‌ثبات سازند و یا حتی برای گسترش مستقیم [فعالی‌های‌شان] تلاش می ورزند.»

پوتین همچنین بر نظارت دوامدار از وضعیت سرحدات افغانستان و دفع جنگجویان تاکید کرده و گفته است: «خنثی کردن تهدید‌های احتمالی از جانب قلمرو افغانستان، به ویژه برای اطمینان از امنیت کشور‌های مشترک المنافع، بااهمیت است.»

او در ادامه گفته است: «درک می کنیم که وقایع و رویداد‌های این کشور [افغانستان] چقدر بر کشورهای آسیای مرکزی، جنوب قفقاز و سایر مناطق، تاثیر جدی دارد.»

پوتین پیش از این نیز هشدار داده بود که گروه‌های افراطی ممکن است با استفاده از وضیعت نا به سامان سیاسی افغانستان تلاش کنند وارد کشور‌های آسیای مرکزی شوند.

مقام‌های روسی در مورد تسلط طالبان بر کابل به طور محتاطانه ابراز خوش بینی کرده اند، اما در عین حال، مسکو ابراز نگرانی کرده است که تندروان احتمالا از طریق افغانستان به کشور‌های آسیای مرکزی، جایی که روسیه پایگاه‌های نظامی دارد، سرازیر شوند.